Apple I

Apple I jest pierwszym komputerem osobistym wyprodukowanym przez Apple Computer Company i pokazany światu w czerwcu 1976 podczas jednego ze spotkań Homebrew Computer Clubu w Palo Alto.

Historia tego jakże cudownego komputera rozpoczyna się 5 marca 1975 roku, kiedy to młodziutki Steve Wozniak po raz pierwszy udaje się do garażu Gordona Frencha na spotkanie Homebrew Computer Club. Spotkanie to inspiruje go do tego stopnia, że niemal od razu rozpoczyna pracę nad własnym komputerem. Problemem jest jednak dla niego wybór procesora – na rynku był wówczas dostępny za kwotę $170 procesor firmy Intel. Natrafia wkrótce jednak na ofertę nieznanej wówczas zbytnio na rynku firmy MOS Technologies, która w owym czasie sprzedawała swój procesor 6502 i postanawia na nim oprzeć swoją konstrukcję.

Wyliczył, że części potrzebne do zbudowania prototypu kosztowały $ 1000, a części użyte do budowy kolejne $200 od sztuki. Miał nadzieję, że sprzeda 50 komputerów do każdego doliczając $40 celem rekomensaty kosztów projektu. Jego przyjaciel Steve Jobs otrzymał zamówienie od lokalnego sklepu komputerowego na 100 komputerów w cenie $500 za sztukę. Całe zamówienie opiewało więc na 50 tysięcy dolarów i znaczyło, że Jobs musiał znaleźć 20 tysięcy zielonych na dokończenie zamówienia. Pracownikom Apple udało się dostarczyć gotowe urządzenia w ciągu 10 dni.

Apple I trafił do sprzedaży w czerwcu 1976 roku w cenie 666.66 dolarów, ponieważ Steve Wozniak lubił powtarzające się cyfry i dawało im to 1/3 narzutu do kwoty 500 dolarów, za którą sprzedana została pierwsza partia.

Wyprodukowano około 200 sztuk komputera Apple I, z których 25 nie zostało sprzedane.

Apple I był pierwszym komputerem który sprzedawany był jako zmontowane urządzenie, a nie jedynie zestawem do samodzielnego montażu. Użytkownicy, aby móc go używać musieli dołożyć do niego co prawda klawiautrę, obudowę, zasilacz, włącznik i odbiornik wideo, ale i tak był to zdecydowany postęp w porównaniu do reszty maszyn dostępnych na rynku w owym czasie. Krótko po premierze komputera Wozniak zaprojektował interfejs do podłączenia magnetofonu. Apple wprowadziło interfejs do sprzedaży w cenie 72 dolarów za sztukę.

Apple I to pierwowzór dzisiejszego komputera, jako że do pracy wymagał tylko klawiatury i najtańszego odbiornika telewizyjnego. Jego konkurencja, czyli Altair 8800 był programowany z wykorzystaniem przełączników, a dane wyświetlał z wykorzystaniem diod LED, i mógł być podłączony do drogiego sprzętu jak dalekopis czy terminal. To sprawiło, że dla wielu ludzi Apple I jest pierwszym komputerem osobistym.

W kwietniu 1977 roku cenę komputera obniżono do 475 dolarów. Sprzedawany był on do sierpnia tego samego roku, co nakładało się na sprzedaż zaprezentowanego w kwietniu Apple ][. Apple I oficjalnie porzuciło projekt w październiku 1977.

Jako, że Steve Wozniak był jedyną osobą która mogła odpowiedzieć na pytania związane z konfiguracją Apple I, firma zaoferowała rabat na Apple II dla klientów, którzy zdecydowali się oddać stary komputer. Odzyskane części zostały zniszczone, co podniosło wartość kolekcjonerską tych egzemplarzy, które pozostały do dzisiaj na rynku.

Specyfikacja techniczna:

Procesor MOS 6502 @ 1.16 MHz
Pamięć RAM 4 kB rozszerzalne do 8kB lub 64kB
Wejście Dowolna klawiatura ASCII z 16-pinowym złączem Magnetofon
Wyjście Obraz 40×25 @ 60 Hz
Mangetofon
System Operacyjny Brak (program monitora procesora)