Apple Lisa

Apple Lisa (Local Integrated System Architecture, chociaż akronim pochodzi od imienia córki Jobs‚a, Lisy) – komputer osobisty wprowadzony na rynek 19 stycznia 1983 roku. Projekt LISA został zapoczątkowany w 1978 roku. Jest on pierwszym komputerem z Graficznym Interfejsem Użytkownika (GUI). Lisa w dniu premiery kosztowała 9995 USD. Oparta o ten sam procesor, co Amiga dysponowała kosmiczną na tamte czasy ilością pamięci RAM – 1 MB. Pierwsza Lisa miała do dyspozycji stację dyskietek 5.25″. Opcjonalnie można było zainstalować Apple ProDrive o pojemności 5 MB. Później, gdy zaprezentowano Macintosha, Apple zdecydowało się za darmo doręczyć dyski do Lisy.

Lisa OS – w przygotowaniu

Lisa była komputerem świetnym, jednak cena i rosnąca popularność IBM‚ów i mniejszych komputerów takich jak Commodore 64 czy ZX Spectrum spowodowało niewielkie zainteresowanie, można powiedzieć, że Lisa jak Apple III – są porażkami firmy z Kalifornii. Lisa postrzegana była jako komputer powolny, co było związane z interfejsem użytkownika. Apple Lisa z racji tego interfejsu wymagała układu generującego grafikę kolorową w stosunkowo wysokiej (jak na owe czasy) rozdzielczości. Okazało się jednak, że nie udało się opracować układu wystarczająco szybkiego i jego współdziałanie z procesorem powodowało częste konflikty o pamięć obrazu (procesor próbował zapisywać do niej nowe dane zanim układ graficzny zdążył pobrać dane zapisane wcześniej) — konstruktorzy Lisy byli zmuszeni po pierwsze użyć procesora o niskiej częstotliwości zegara (5 MHz, a w 1982 r. były już dostępne procesory o częstotliwości 12,5 MHz), a po drugie wprowadzić do kodu systemu programowe pętle opóźniające, aby procesor za często nie próbował odwoływać się do pamięci obrazu.

Choć projekt Lisa zakończył się finansowym niepowodzeniem, to jednak w pewnym aspekcie odniesiony został sukces. Mimo że Lisa była zbyt droga dla osób prywatnych, przez pewien czas była bardzo popularna w średnich firmach i organizacjach, które miały jeden lub dwie Lisy w każdym biurze. Chociaż Lisa działała wolno i oprogramowanie było raczej skromne, to jednak to co robiła, robiła dobrze. Używając oprogramowania Lisa i drukarki igłowej Apple można było uzyskać bardzo dobrze wyglądające dokumenty (w porównaniu z innymi dostępnymi opcjami). W wyniku tego Lisa trafiła do dużych biur, gdzie każdy komputer używany był przez wielu ludzi, a to oznaczało, że gdy tańszy Macintosh pojawił się na rynku, było już dość dużo osób przekonanych do zalet graficznego interfejsu użytkownika w komputerach osobistych.

Specyfikacja techniczna:

Procesor: Motorola [email protected] MHz
Magistrala danych: 16 bit
Pamięć RAM na płycie: 1024 kB
Maksymalna ilość RAM: 2 MB
ROM: 16 kB
Sloty rozszerzeń: 3
Porty szeregowe: 2 RS-232
Porty równoległe: 1
Pamięć masowa: 2 wbudowane napędy dyskietek 5.25″ 871 kB, zewnętrzny twardy dysk 5 MB
Obraz: wbudowany monitor monochromatyczny 12″ 720 x 360
Dźwięk: Continuously Variable Slope Demodulator (CVSD)
Pobór mocy: 150 W
System operacyjny: Lisa OS (opis w przygotowaniu)