Apple Macintosh

Apple Macintosh powstał w momencie, gdy Steve Jobs i Jef Raskin zostali odsunięci od projektu Lisa. Ich założeniem było stworzenie komputera, który będzie tani i łatwy w użyciu. Chcieli zaprojektować komputer, który będzie w pełni zintegrowany, i nie trzeba będzie dodawać czegokolwiek. Projektanci zamierzali zrezygnować z slotów na karty rozszerzeń i potrzeby otwierania obudowy. Komputer miał być gotowy do pracy zaraz po włączeniu, mieścić się w cenie 1000 USD, miał mieć 1 MB pamięci ram, a jego interfejs miał być podobny do Xerox Star‚a – łatwy i przyjemny. W 1980 roku, podczas obchodu po firmie Jobs odkrył zalążki projektu tworzonego przez Raskina i poprostu przejął go. Zrobił to po wyrzuceniu go przez Mike’a Marcullę z projektu (Lisa). Steve uzupełnił projekt o procesor (Motorola 68000), oraz na nowym interfejsie, wzorowanym na Lisie, a nazwanym potem MAC OS – nazwa pochodzi od nazwy komputera – Macintosha.

Jobs stworzył grupę konstruktorów którzy częściowo współpracowali z inżynierami Lisy, a częściowo działali przeciwko nim. Macintosh został przedstawiony światu 24 stycznia 1984 roku. Jednak okazało się, że nie udał się spełnić wszystkich założeń. W ramach cięcia kosztów Macintosh miał tylko 128 kB pamięci RAM, co pozwolało tylko na uruchomienie systemu operacyjnego i uruchomienie co najwyżej kalkulatora. Po starcie Mac OS miał tylko dwadzieścia kilka kilobajtów na uruchomienie aplikacji, co powodowało że na przykład skopiowanie dyskietki wymagało wielokrotnego przełożenia dyskietek (źródłowej i docelowej oczywiście). Cena systemu także została przekroczona, niemal trzykrotnie, bo komputer w momencie wprowadzenia na rynek kosztował 2500 USD i był określany jako maszyna biurowa.

Niewiele brakło,aby Macintosh powtórzył niechlubny sukces Lisy, aczkolwiek Mac wyglądał dużo ciekawiej, a jego obsługa była dużo wygodniejsza od Apple ][, Commodore 64 czy PC-ta z MS-DOSem. Sprzedaż Apple ][e zaczęła maleć, a Mac miał świetny design, był wymiarów kartki A4 i ważył niecałe 7 kg, dodatkowo sprzedawany był w bardzo ładnej torbie w zestawie z klawiaturą i myszą. Projektanci Macintosha przewidzieli, że 128k będzie zbyt małą ilością, aby komfortowo pracować, dlatego stworzyli wersję 512k, pomimo tego, że Steve Jobs surowo tego zabronił. Nie znał się jednak na tym wystarczająco, aby skontrolować swoich inżynierów. Uratowało to rynkowy sukces Macintosha.

Premiera Macintosha została poprzedzona filmem nakręconym przez Ridleya Scott‚a w konwencji Orwellowskiej, zaprezentowana 22 stycznia 1984 roku. Prezentowała ona uciskane masy i jedną kobietę, która niszczy stary porządek świata. Ta reklama kosztowała Apple ponad 1,5 mln dolarów, ale odbiła się szerokim echem we wszystkich dziennikach telewizyjnych. Reklamę można obejrzeć tutaj: (reklama Apple „1984”)

Prezentacja komputera miała miejsce 24 stycznia 1984 roku i można było na niej zobaczyć młodego Steve’a Jobs’a uruchamiającego Maca, który pokazywał swoje możliwości (filmik z premiery dostępny jest tutaj).

9 miesięcy po premierze wersji 128k miała miejsce premiera 512k, która kosztowała 3195 USD.Macintosh po premierze został szeroko rozreklamowany, tutaj kilka przykładowych reklam nowego dziecka Apple: (1 2 3 4 5 6)

Specyfikacja techniczna:

Procesor: Motorola [email protected]
Szyna danych: 16 bit
ROM: 64 kB
RAM: 128/512 kB
Pamięć Masowa
: wbudowana stacja dyskietek 3,5″ o pojemności 400 kB
Porty szeregowe: 2
Obraz: Wbudowany monitor o przekątnej 9″ i rozdzielczości 512×324 px
Dźwięk: mono 8 bit; wbudowany głośniczek
Waga: 6.5 kg
System Operacyjny: Mac OS 1.0 – 3.0.2(wersja 128k) lub 6.0.8(wersja 512k) – Emulator.