Commodore Amiga

Amiga wzięła nazwę od hiszpańskiego la Amiga – przyjaciółka. Historia Amigi rozpoczęła się w roku 1982, kiedy to Jay Miner, Dave Morse i R.J. Mical założyli firmęAmiga Inc. W owych czasach w Stanach Zjednoczonych szalała moda na gry telewizyjne i główne

Jack Tramiel, który opuścił Commodore i przeniósł się do Atari widząc zmierzch komputerów 8-bitowych zamyka w Atari rozwój linii 400/600/800/1200 i poszukuje nowych technologii. Dostrzega małą kalifornijską firmę Amiga Incorporated, która na zimowych targach CES’84 na zamkniętym pokazie przedstawiła prototyp komputera „Lorraine” o niespotykanych do tej pory możliwościach graficznych i dźwiękowych. Amiga nie mając pieniędzy na dalsze badania decyduje się wyemitować akcje po 2$ sztuka. Tramiel proponuje 1,60 $, negocjacje trwają, gdy na dwa dni przed podpisaniem umowy pojawia się Commodore oferując 4$. Amiga czując zdecydowanego kupca żąda 4,25$ a Commodore przyjmuje ofertę. Tak więc niewiele brakowało, by Amiga pojawiła się pod skrzydłami firmy Atari.

Założenie firmy miało na celu stworzenie czegoś, co miało im przynieść sukces na owym rynku.
Jednak Jay Miner miał własne plany co do tego projektu. Przewidywał, że rynek ów szybko się załamie i wraz z zespołem techników rozpoczął pracę nad nowym komputerem. Przez ponad rok utrzymywał prace w tajemnicy przed resztą wspólników. Nie wiadomo, jak skończyłaby się jego samowola, gdyby nie to, że – zgodnie z jego przewidywaniami – rynek gier telewizyjnych załamał się z dnia na dzień i jedyną szansą dla firmy stało się stworzenie prawdziwego, wielozadaniowego komputera. Premiera pierwszego prototypu Amigi miała miejsce w roku 1984 na targach Consumer Electronics Show. Sprzęt nie był jeszcze dopracowany, ale został entuzjastycznie przyjęty przez fachowców z branży. Mimo tego sukcesu, zadłużona firma stała przed widmem bankructwa finansowego, a jedynym wyjściem stało się jej sprzedanie. Najbardziej atrakcyjną ofertę przedstawiła firma Atari, jednak jej warunki nie zadowalały twórców Amigi. Nieoczekiwanie do gry włączyła się firma Commodore i już po krótkim czasie istnienie Commodore Amiga Inc. stało się faktem.