MOS KIM-1

MOS KIM-1 (Keyboard Input Monitor) – mały, opracowany przez firmę MOS Technology komputer oparty o procesor MOS 6502. Na rynku KIM-1 ukazał się w 1976 roku. Był dość popularnym komputerem w swoich czasach, ze względu na niską cenę, wynikającą z niskiej ceny procesora oraz łatwością jego rozbudowy.

Pierwszy procesor firmy MOS, 6501, mógł zostać podłączony do każdej istniejącej płyty używającej procesor Motorola 6800, co pozwalało użytkownikom na modyfikacje istniejących systemów i wykorzystywanie możliwości nowego procesora. Motoroli nie spodobało się to jednak, więc MOS, żeby nie narażać się na procesy sądowe szybko wypuścił poprawiony model, 6502.

Nowy model różnił się od starego zmienionym układem wyprowadzeń, poza tym był to dokładnie ten sam procesor, który sprzedawała Motorola. Nie stanowiło to dla pasjonatów żadnego problemu, jako że wystarczyła własnoręcznie zrobiona podstawka, aby mieć pełną funkcjonalność 6501 i zacząć zabawę z nową serią procesorów.

Chuck Peddle, szef grupy odpowiedzialnej w MOS za procesor 65xx, zaprojektował 6501, żeby dać możliwość programistom zapoznać się z możliwościami procesora. Zestaw miał kosztować mniej niż 500 dolarów, a zestaw do złożenia 245. Do komputera można podłączyć terminal i magnetofon.

Krótko po wprowadzeniu na rynek KIM-1, firma MOS została wykupiona przez Commodore co spowodowało, że rozpoczęty przez Peddla projekt pełnowymiarowego komputera z wbudowaną klawiaturą QWERTY, magnetofonem i czarno-białym wyświetlaczem został dokończony i przedstawiony światu jako Commodore PET w 1977 roku jako, obok Apple II i TRS-80, jeden z 3 pierwszych komputerów osobistych.

Komputer składał się z pojedynczej, jednostronnej płyty drukowanej. Zawierał 3 główne układy scalone: procesor 6502, oraz dwóch kontrolerów pamięci i peryferiów 6530. Posiadał 1 kB pamięci RAM i 2 kB pamięci ROM zawierającej BASIC. Na płytce znajdowało się także 6 sztuk 7-segmentowych wyświetlaczy i 24-znakowa klawiatura oraz złącze rozszerzeń, do których można było podłączyć urządzenia peryferyjne i zasilanie.

KIM-1 i Apple I były pierwszymi komputerami, które nie posiadały dziesiątek przełączników i diod LED, a program ładujący inne programy trzeba było wprowadzać przełącznikami. Posiadały za to pamięć ROM, w której znajdował się Loader, co umożliwiało szybsze i bardziej przyjemne korzystanie z maszyny. Dzięki wbudowanej klawiaturze i wyświetlaczowi był krok przed Apple I, ponieważ wystarczył mu tylko zasilacz.

Do KIM-1 była także możliwość podłączenia zwykłego monitora lub telewizora – wymagało to odpowiedniego adaptera, takiego jak TVT-6, który kosztował ok. 35 dolarów.

KIM-1 był bardzo ciekawą i niedrogą propozycją dla hobbystów chcących rozpocząć przygodę z komputerami, dzięki swoim możliwościom pozwalało na łatwą i szybką rozbudowę co czyniło z niego tanią alternatywę dla Apple I.

Procesor MOS 6502
Pamięć 1152 B RAM \ 2 kB ROM
Wejście RS-232
Magnetofon
Wbudowana klawiatura
Wyjście Wbudowany wyświetlacz
Telewizor / monitorTerminal