Popatrz przez skośne oczy…

..Czyli chińczyk zrobi więcej. Świat się zmienia. Coraz więcej firm zleca produkcję swoich produktów innym firmom. Chcesz wiedzieć dlaczego? – czytaj dalej 😉

95% elektroniki konsumenckiej na świecie wyprodukowana została w Azji. Dlaczego? Ponieważ wielkim koncernom się to po prostu dużo bardziej opłaca. Jednakże te koncerny nie mają własnych fabryk, gdyż to także nie jest opłacalne. Najczęściej zlecają to firmie lub firmom zewnętrznym, dzięki czemu spada im z obowiązku zatrudnianie pracowników i jest to po prostu tańsze. Jednak ma też wiele wad. Po pierwsze, konkurencja może używać też naszej technologii, bo nasz podwykonawca przekazał mu nasze plany. Po drugie, konkurent może podprowadzić nam prototyp i go skopiować. Czasami 2 produkty różnych firm zostały złożone przez jednego i tego samego pracownika.

Często też producenci sprzedają sobie sprzęt jako OEM-owy, bądź prowadzą sprzedaż swoich produktów pod różnymi nazwami. Na przykład w komputerze HP Pavilion Elite można znaleść płytę główną MSI z małym logiem HP gdzieś na laminacie. Co do nazw, godnymi zacytowania są 2 marki : Asus i Asrock, czy Labtec i Logitech.

Nie uważam takiego postępowania za coś złego, no bo w końcu nie każdego stać na posiadanie własnych, olbrzymich fabryk. Jednak cierpi na tym jakość produktów, gdyż taki Foxconn nie kładzie aż takiej wagi na to, co będzie z ich produktami – dlaczego? bo nie jest sprzedawany pod ich batutą. Produkty Foxconna są dostępne w ofercie Gigabyte’a, Apple’a, Sony’ego, Nintendo, Microsoftu, Della czy Motoroli.

Nie ważne jak jesteś dobry w tym, co robisz, i tak znajdzie się chińczyk, który zrobi to lepiej – to zdanie najlepiej obrazuje skalę ekspansji producentów w stronę krajów Azji. Produkcja tam po prostu bardziej się opłaca, odpada podatek ekologiczny, którego w Chinach płacić nie trzeba i można na tym uciąć choć kawałek kosztów.

Chińczycy są też bardzo pomysłowi – to oni jako pierwsi wpadli na pomysł klona iPad’a z systemem Android. Eken M001 jest na to najlepszym przykładem – kosztuje 300 zł, ma Androida i 7″ ekran, czy klon iPhone’a z DualSIM, dotykowym ekranem i WiFi za niecałe 200 zł.

Zapraszam do komentowania

Zostaw komentarz