Sinclair ZX-80

Sinclair ZX80 – domowy komputer wprowadzony do sprzedaży w 1980 roku w Wielkiej Brytanii. Został on wyprodukowany przez firmę Science of Cambridge Ltd., która później została przemianowana na Sinclair Research – nazwa pochodzi od nazwiska założyciela, sir Clive Sinclaira.

ZX80 był pierwszym komputerem na wyspach który dostępny był w cenie poniżej 100 funtów za gotowy do użycia komputer. Zdobył on olbrzymią popularność w Zjednoczonym Królestwie. Kilka miesięcy po jego premierze na rynku pojawiła się ulepszona wersja komputera, ZX81.

Nazwa komputera pochodzi od nazwy procesora zastosowanego w maszynie, mianowicie Z80. X w nazwie pochodzi od „tajemniczego składnika”, który miał zapewnić maszynie sukces.

Sprzętowo ZX80 wyposażony był w procesor Z80, taktowany szybkością 3.25 MHz, 1 kB pamięci RAM i 4 kB pamięci ROM. ZX80 został zbudowany z ogólnodostępnych części, jedynie oprogramowanie, czyli BASIC, zostało stworzone w laboratoriach Sinclaira. Następca, ZX81, używał częściowo zmodyfikowanych układów, które pozwalały na zdecydowane zwiększenie możliwości komputera.

Komputer ma małą, plastikową obudowę, jednoczęściową klawiaturę membranową na przodzie. ZX80 nie posiadał otworów wentylacyjnych, co powodowało problemy z przegrzewaniem.

Jeżeli chodzi o możliwości rozbudowy maszyny, istniała możliwość dołożenia 8 kB pamięci RAM, której koszt był porównywalny do 20% ZX81. Wbudowany w komputer było natomiast złącze magnetofonu. Ze światem zewnętrznym komunikował się poprzez złącze RF podłączane do telewizora.

ZX80 posiadał jeden tryb pracy, który niestety nie był najprzyjemniejszy w użytkowaniu – mianowicie kiedy procesor przetwarzał dane, ekran był czarny, natomiast podczas wprowadzania i wyprowadzania danych migał, odświeżając ekran.

Sprzedano ok. 50 000 kopii komputera, głównie w Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę iż był to raczej prototyp niż pełnoprawny komputer wynik ten możemy uznać za spory sukces 🙂

 

Procesor Zilog Z80
Pamięć 1 kB RAM / 4 kB ROM
Wejście Magnetofon
Wbudowana klawiatura
Wyjście Telewizor / Monitor
System Operacyjny Sinclair BASIC